Зміни у документації ISO

ISO/IAF повідомили про поправку майже до всіх стандартів системи менеджменту за дуже короткий термін із роз’ясненням, яке має бути впроваджено негайно. Оскільки, всупереч звичайній практиці, це слід враховувати під час перевірок одразу, ми надаємо вам першу інформацію цим електронним листом. Додаткову інформацію про застосування конкретної схеми буде надано менеджерами схеми якнайшвидше в рамках ExEx та шляхом адаптації шаблонів документів, таких як звіт про аудит.

Передісторією цієї поправки є те, що Міжнародна організація стандартизації (ISO) хоче відігравати активну роль у боротьбі зі зміною клімату в рамках так званої Лондонської декларації (09/2021), щоб на додаток до діяльності зі стандартизації з чіткий кліматичний орієнтир, всі інші види діяльності також повинні бути приведені у відповідність до цієї мети.

З цієї причини більшість стандартів системи управління були доповнені поправкою 1 у лютому 2024 року. Тепер існує конкретне посилання на пом’якшення наслідків зміни клімату та адаптацію до них, які повинні розглядатися сертифікованими організаціями. Це включає такі стандарти, як ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 50001, ISO 22000, ISO/IEC 20000, ISO 22301, ISO/IEC 27001, ISO 28000, ISO 37001, тощо

Зміст поправки:
Для всіх змінених стандартів посилання на зміну клімату було зазначено в розділах 4.1 і 4.2 HLS:
- Розділ 4.1: Організації тепер повинні перевірити, чи є зміна клімату актуальною для них проблемою в рамках аналізу контексту: «Організація повинна визначити, чи є зміна клімату актуальною проблемою».
- Розділ 4.2: Очікується, що організації розглядатимуть вимоги зацікавлених сторін щодо зміни клімату: «Примітка: відповідні зацікавлені сторони можуть мати вимоги, пов’язані зі зміною клімату».

Що потрібно зробити нашим клієнтам?
Організації, які мають сертифікат ISO, повинні включати зміну клімату в свій аналіз бізнес-контексту (розділ 4.1), а також питання про те, чи мають зацікавлені сторони вимоги, пов’язані зі зміною клімату (розділ 4.2). Якщо зміна клімату вважається актуальною, система управління має бути узгоджена з результуючими вимогами, щоб вона могла виконувати свої цілі.
Слід зазначити, що відповідні кліматичні проблеми можуть виникати як через необхідність заходів із пом’якшення наслідків (наприклад, у контексті енергозбереження чи декарбонізації), так і через необхідність адаптації до зміни клімату (наприклад, вплив екстремальних погодних явищ на місце розташування та ланцюги поставок) . Постає питання: якою мірою зміна клімату впливає на компанію/систему управління та її систему управління і, навпаки, який вплив на зміну клімату має компанія/система управління?
Перспектива буде різною залежно від стандарту системи управління, тому і очікувані теми, і вплив від них (наприклад, у системі управління навколишнім середовищем порівняно з системою управління інформаційною безпекою) будуть різними, оскільки вони спрямовані на різні сфери застосування та цілей. Вплив також буде різним залежно від географічного розташування та типу організації з точки зору сфери діяльності, процесів, продуктів і послуг тощо.
Безумовно, найближчим часом буде багато обміну з цього приводу, напр. в рамках наступного обміну досвідом або через додаткову інформацію від окремих керівників схем. Знайдіть прикріплений файл Excel із деякими першими ідеями щодо найпоширеніших стандартів. Для різних стандартів (наприклад, ISO 45001, ISO 14001) ISO планує розробити нові документи на цю тему. Однак це не повинно призводити до ігнорування поправки 1 в очікуванні роз’яснення всіх можливих питань.

Вплив на аудит і сертифікацію
Згідно з IAF, поправки не є новими вимогами, а радше уточненням існуючої вимоги. Таким чином, не потрібно видавати нові сертифікати (дата публікації стандарту залишається незмінною) і немає перехідного періоду. З іншого боку, це означає, що це слід застосовувати негайно, тобто відтепер під час кожного аудиту.

Залежно від тяжкості впливу на ефективність системи управління та враховуючи короткостроковий характер зміни, може виникнути необхідність виявити невідповідність, якщо:
- Клієнт взагалі не оцінив у контекстному аналізі, чи є зміна клімату актуальною проблемою, чи зацікавлені сторони мають проблеми, пов’язані з кліматом.
- Клієнт вирішив, що зміна клімату актуальна, але система управління не була відповідним чином налагоджена.
- Клієнт вирішив, що зміна клімату не має значення, але процес прийняття рішень був неефективним (наприклад, з неправильним результатом, наприклад, якщо кліматична значущість очевидна, але не була врахована, наприклад, сертифікація сталеливарного заводу за стандартом ISO 14001 ).
25.03.2024

ОСТАННІ НОВИНИ

    КОНТАКТИ

    КОНТАКТИ ДЛЯ ЗВ'ЯЗКУ

    Смирнов Олександр,
    Директор МНС Груп
    Адреса: Україна, м. Харків,
    проспект Науки 60
    Тел: +380672344288
    Mail: info@certification.ua

    Заповнюючи форму, ви погоджуєтеся з нашою Політикою конфіденційності.

    © 2023 MNC Group
    • Смирнов Олександр, Директор МНС ГРУП
    • Адреса: Україні, м. Харків, Проспект Науки 60